Ganoderma

Ganoderma, magyarul pecsétviaszgomba

(Kínában Lingzhinek, Japánban Reishinek, Koreában pedig Youngzhinak hívják.)

Egy csodálatos gyógynövény

A Hagyományos Kínai Gyógyászatban évezredek óta megkülönböztetett tisztelet övezi a lingzhit. Már a legelső kínai gyógyszerkönyvben, Shennong gyógynövénykönyvében is szerepel ez az úgynevezett „gyógyszer”, amely még huzamosabb ideig történő fogyasztás esetén sem okoz mérgezést és nincs semmilyen káros mellékhatása. Javítja az állóképességet, fokozza a szervezet öngyógyító képességét, segít abban, hogy megőrizzük egészségünket, és hosszú életet élhessünk.

A ganoderma több mint ezer évig a misztériumok ködébe burkolózott. Az emberek csak annyit tudtak, hogy "a ganoderma megőrzi a fiatalságot, és rendszeres fogyasztás esetén hosszú életet biztosít", de a kínai alkimisták kivételével évszázadokig senki nem fogott tudományos kutatásba, hogy megállapítsa, miért is olyan hatékony.

Az 1960-as évek végétől kezdődően számos tudományos kutatást és kísérletet végeztek a világ minden pontján, melyek minden szempontból megerősítették a ganoderma pozitív hatásait, különös tekintettel vértisztító hatását: javítja a vérkeringést és a sejtek minőségét.
Lehetővé teszi, hogy belső szerveink rendeltetésszerűen működjenek, javítja a gyenge fizikai állapotot és erősíti az immunrendszert. Bizonyítottan hatékony olyan betegségek kezelésében, melyeknek kiváltó oka a rossz vérkeringés. Segít az egészség megőrzésében.

A ganoderma fontos alkotóelemei:

1. Szerves germánium (Ge): Akár másfélszeresére növeli a vér oxigénfelvevő képességét; javíthatja az emésztést, megelőzheti a szövetek elhalását. Dr. Kazuhiko Asai kutatásai szerint a Ganoderma 800-2000 milliomodrészben tartalmaz germániumot. Ez négy-hatszor annyi, mint amennyi a ginszengben (Panax ginseng) található.
2. Poliszacharidok: Ezek az egyszerű cukrokból álló óriásmolekulák hatékonyan támogatják az immunrendszer optimális működését. Több gomba-poliszacharid esetében a kutatások tumorgátló hatást igazoltak. Japánban az 1970-es évek végétől törzskönyveztek gomba-poliszacharidokat tartalmazó gyógyszereket, melyeket azóta is a klinikai daganatterápia kiegészítéseként (adjuváns terápia) alkalmaznak.
3. Keserű íz: A pecsétviaszgomba keserű ízéért első sorban a különböző triterpének felelősek. Minél magasabb egy gombafaj triterpén tartalma, az íze annál keserűbb. A Ganoderma triterpén vegyületei antivirális hatásúnak bizonyultak.

A ganoderma orvostudományi alapjai

Dr. Shigeru Yuji klinikai kísérletei alapján a ganoderma a következő alapfunkcióinak köszönheti hatékonyságát.

1.    Csökkenti a vérben a koleszterin és a szabad zsírok mennyiségét.
2.    Csökkenti a vércukorszintet, visszaállítja a hasnyálmirigy működését.
3.    Csökkenti a vérben található lipidek számát, és stabilizálja a vörösvérsejtek membránjait.
4.    Mivel a ganoderma adenozint tartalmaz, csökkentheti a vérlemezkék felhalmozódását, bomlasztja a trombinokat és megakadályozza a trombózist.
5.    Optimalizálja a mellékvesekéreg működését.
6.    Fokozza a szervezet természetes öngyógyító képességét, valamint az immunrendszer hatékonyságát.
7.    Lassítja az időskori agyi funkció-csökkenést.
8.    Csökkenti az allergia elleni szerek mellékhatásait.
9.    Megakadályozza az antigének által okozott allergia kialakulását, mivel gátolja a hízósejtek hisztaminkibocsátását.
10.  Hozzájárul a daganatos betegségek megelőzéséhez és blokkolja a tumorsejtek anyagcseréjét:
a.  Normalizál a szövetkárosodás megelőzése érdekében.
b.  Megakadályozza a rákos betegek - embólia miatti - hirtelen elhalálozását.
c.   Megakadályozza a trombózis kialakulását, feloldja a trombint, fokozza a tumorellenes gyógyszerek hatékonyságát.
d.  Csökkenti a rák által okozott fájdalmat.

További információ az alábbi kiadványban található:

A pecsétviaszgomba (Ganoderma lucidum). Összeáll. Dr. Szabó László Gy., Dr. Babulka Péter, Fődi Attila.